Pýcha a pokora

Autor: Alena Vantová | 4.8.2011 o 19:52 | Karma článku: 2,52 | Prečítané:  472x

V kresťanstve patrí pokora medzi žiadané cnosti a naopak pýcha je zaradená medzi sedem smrteľných hriechov, pred ktorými sa má človek vyvarovať vo svojom živote.

Pýcha a pokora - často vnímané ako dve vzájomne si protikladné vlastnosti. Ako cnosť a neresť. Pýcha ako nežiadúci stav a pokora ako požadovaný stav na základe príkladu Ježiša. Kresťanská tradícia bola presvedčená o zhubnom vplyve pýchy, a preto ju tvrdo odsudzovala. Aký pozitívny vplyv by mohla mať pokora, kedy spoločnosť bola ochotná ju uplatňovať v praxi, o tom cirkev dlho len snívala a sníva.

Obe, pýcha aj pokora, potrebujú nejaký bod alebo osobu, ktorá by dokázala tieto pojmy definovať. Obe termíny sa majú svoj pôvod v Biblii, kde sa viažu na Bohu. Jedna ako odvracanie sa od neho až k možnému pohŕdaniu voči Bohu a druhá ako uznanie vlastnej malosti a nedostatočnosti voči Bohu.

Tieto pojmy sú podľa mňa viazané na kresťanský myšlienkový svet,  v nich majú svoje miesto. Pokiaľ by sa mali uplatniť aj v inej spoločnosti založenej na inej tradícii alebo východiskových bodov, musel by sa nanovo definovať, čo ich zdrojom a kto je ich garantom a kto sa stará o to, aby boli zachované a dodržiavané v praxi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?