Pýcha a pokora

Autor: Alena Vantová | 4.8.2011 o 19:52 | Karma článku: 2,52 | Prečítané:  472x

V kresťanstve patrí pokora medzi žiadané cnosti a naopak pýcha je zaradená medzi sedem smrteľných hriechov, pred ktorými sa má človek vyvarovať vo svojom živote.

Pýcha a pokora - často vnímané ako dve vzájomne si protikladné vlastnosti. Ako cnosť a neresť. Pýcha ako nežiadúci stav a pokora ako požadovaný stav na základe príkladu Ježiša. Kresťanská tradícia bola presvedčená o zhubnom vplyve pýchy, a preto ju tvrdo odsudzovala. Aký pozitívny vplyv by mohla mať pokora, kedy spoločnosť bola ochotná ju uplatňovať v praxi, o tom cirkev dlho len snívala a sníva.

Obe, pýcha aj pokora, potrebujú nejaký bod alebo osobu, ktorá by dokázala tieto pojmy definovať. Obe termíny sa majú svoj pôvod v Biblii, kde sa viažu na Bohu. Jedna ako odvracanie sa od neho až k možnému pohŕdaniu voči Bohu a druhá ako uznanie vlastnej malosti a nedostatočnosti voči Bohu.

Tieto pojmy sú podľa mňa viazané na kresťanský myšlienkový svet,  v nich majú svoje miesto. Pokiaľ by sa mali uplatniť aj v inej spoločnosti založenej na inej tradícii alebo východiskových bodov, musel by sa nanovo definovať, čo ich zdrojom a kto je ich garantom a kto sa stará o to, aby boli zachované a dodržiavané v praxi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?