Pýcha a pokora podľa C.S. Lewisa

Autor: Alena Vantová | 22.5.2011 o 13:37 | Karma článku: 2,89 | Prečítané:  361x

C.S. Lewis bol kresťanský apologét. Napísal sedemdielnu sériu kníh s názvom Letopisy Narnie. Ďalšie jeho známe dielo je K jadru kresťanstva.

Podľa Lewise je pýcha „stav mysli, který je v dokonalém protikladu vůči Bohu"[1]. Podľa neho je pýcha svojou podstatou súťaživá, chce mať viac, než ten, ktorý je vedľa neho. Vyrastá z porovnania, má potešenie, keď má viac, ako ten druhý. Nikdy nemá dosť. „Pyšný člověk na všechno a na všechny pohlíží svrchu"[2], preto nemôže vidieť Boha, ktorý je nad ním. Je „rakovinou ducha", pretože znemožňuje možnosť lásky i zdravého rozumu. „Moc je tím, co pýchu skutečně těší: ze žádné příčiny se člověk necítí tak nadřazen ostatním, jako když jimi může posunovat jako dětskými vojáčky[3]". Je zdrojom nepriateľstva medzi ľuďmi navzájom a medzi Bohom.

Pokorný človek, podľa neho nebude osoba, ktorá o sebe hovorí, že je nič, nula. Nebudete si myslieť o danom človekovi, že to pokorný, ale že je veselý, príjemný človek.  Podľa Lewisa je prvým krokom, ktorý vedie pokore, je uvedomenie si toho, že som pyšný. A to míľový krok.

 


[1] Lewis, C.S.: K jádru křesťanství, str. 87

[2] Lewis, C.S.: K jádru křesťanství, str. 89

[3] Lewis, C.S.: K jádru křesťanství, str. 88

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?