Sinuhetov útek z Egypta

Autor: Alena Vantová | 25.5.2012 o 10:23 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  180x

Sinuhetov príbeh predstavuje jeden z najstarších dokladov vzťahu Egypta k jeho blízkovýchodným susedom. Vznikol v období Strednej ríše - v období medzi rokmi 1938 - 1759 pr. Kr., za doby vlády panovníkov 12. egyptskej dynastie. Sinuhetov príbeh sa dochoval na dvoch exemplároch do dnešných čias.

Podľa Bárty neexistuje žiadny dôkaz, že by šlo o skutočný príbeh. Autor príbehu je neznámy. Napriek tomu, že tento príbeh je vymyslený, tak podľa Bárty zodpovedá pomerom a prostediu, ktoré sú známe z oblasti Syropalestíny 20 a 19. storočia pr. Kr. Je to obdobie nastupujúcej strednej doby bronzovej v oblasti Syropalestíny, do doby, kedy je kladený príchod starozákonných patriarchov s Abrahámom. Podľa Bárty bol príbeh koncipovaný ako politická skladba, na základe ktorej mal byť očistený Amenemhetov syn a nástupca z podozrenia z účasti alebo organizovaní atentátu na svojho otca.

Príbeh začína oznamením o vražde faraóna Amenemheta I, ktorý bol zavraždený vo svojich komnatách. Jeho nástupca a syn Senusret je na vojnovom ťažení proti beduínom v Západnej púšti. Urýchlene sa vracia do hlavného mesta, aby potlačil prebiehajúcu vzburu. Túto správu sa dozvie aj Sinuhet a rozhodne sa utiecť k syropalestínskym beduínom, ktorí žili na severovýchod od egyptských hraníc. Načelník mu svoju dcéru za manželku a daruje mu časť územia. Zúčastní sa bojov na strane tohto svojho kmeňa. Na záver svojho života dostane Sinuhet pozvanie od svojho egyptského panovníka a vracia sa Egypta, kde je o neho bohato postarané a panovník mu vybudoval hrobku v pohrebišti.

Literatúra:

Bárta, M.: Sinuhetův útěk z Egypta. Egypt a Syropalestina v době Abrahamově. SET OUT : Praha 1999

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?