Množstvo prúdov

Autor: Alena Vantová | 21.9.2012 o 18:38 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  105x

Ranné kresťanstvo podobne ako dnešné, bolo charakteristické tým, že ho tvorilo množstvo prúdov a smerov, kde niektoré na seba nadväzovali a iné línie založili svoju identitu na sebavymedzení voči iným prúdom. Niečo však väčšina z nich mala spoločné.

Súčasná biblistika vychádza z predpokladu, že na začiatku neexistovala jedna interpretácia udalosti, ktorá sa stalo na Veľkonočnú nedeľu. Existovali ich niekoľko, nakoľko Ježišovou zvesťou boli oslovení ľudia z  rozličných miest, z rozličných sociálnych skupín. Pristupovali s rozdielnymi predstavami, čo znamená Ježišova  smrť a jeho zmŕtvychvstanie pre ich život. Podľa Vouga mali spoločné dve veci. Na jednej strane jsou určité aspekty Ježišova života a jeho zvěsti předpokladem křesťanského sebapochopení raně křesťanských proudů, na druhé straně pohlížejí tyto směry na Ježišův příběh vždy také z pohledu daného jejich kulturním, intelektuálním, náboženským, zeměpisným a sociálním zázemím."

Nie pre všetky skupiny bolo podstatné vymedzenia sa voči Zákonu, ktorý je základom židovstva. Diasporné židovské skupiny, ktoré používali v synagóge Septuagintu, grécky preklad Starého zákona, sa stavali inak k otázke zákona ako skupiny, ktoré žili v Jeruzaleme v tieni druhého Chrámu. Pre niektoré skupiny táto otázka nebola v centre pozornosti.

Rekonštruovať ako vyzeralo rané kresťanstvo je veľmi ťažké, nakoľko sa dochovalo len zlomkovité informácie, ktoré sa týkajú jednotlivostí a jednotlivých kresťanských obcí. Vieme viac o skupinách, ktoré sa presadili v neskorších udalostiach a našli si miesto na slnku, ktoré sa dokázali odlíšiť a zároveň nanovo interpretovať základnú zvesť, ktorú prijali, v nových politických a sociálnych situáciach. O „židokresťanoch" Jakuba a konzervatívnych kruhov v Jeruzaleme, ktoré prestali mať vplyv na vymedzenie kresťanskej teológie, vieme veľmi málo. Stratili sa v behu dejín.

Podobne súčasné kresťanstvo stojí pred otázkou, čo je to znamená žiť a veriť Ježišovej zvesti v súčasnosti. Nakoľko je možné túto základnú zvesť tvarovať podľa súčasných podmienok a kde sú hranice možného snaženia. Ani prví kresťania nemali nič zaručené.

 

Literatúra:

Vouga, F.: Dějiny raného křesťanství. Brno : Vyšehrad - CDK 199

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?