Otrok Ježiša Krista

Autor: Alena Vantová | 22.10.2012 o 16:32 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  182x

Apoštol Pavol vo svojom liste do Ríma sa na úplnom začiatku predstavuje, kto je a aká je jeho úloha. Spoločenstvám, ktoré to adresuje, ho ešte nikdy nevideli, ani nebol prvý človek, ktorý im rozprával o zvesti evanjelia.

Na začiatku svojho listu označuje samého seba ako za δουλοσ Χριστου Ιησου, čo je možné prekladať ako sluha, služobník, otrok Ježiša Krista. Slovenské preklady nie sú v tom smere jednotné a každý z nich používa odlišné slová.

Najviac zaťažené slovo je asi slovo otrok. Pri vnímaní tohto slova sme ovplyvnení predstavami, ktoré máme o antickej spoločnosti, ku ktorému patrilo otroctvo k spoločenskému zriadeniu. V dnešnom užívaní tohto slovo znamená, že pán vlastní človek a môže si s ním robiť čo chce. Je mu vydaný na milosť a nemilosť. Možno aj preto sa väčšina prekladov do slovenčiny vyhýba prekladu otrok.

Podľa Wilckensa, ktorý napísal komnentár ku listu Rímskemu nepredstavuje slovo otrok znakom pokory, ale toho, že jeho pánom Boha a len jemu je podriadený a v jeho mene slúži. Je to pre neho osobné vyznanie a záväzok voči službe, ktorú dostal na ceste do Damašku, aby zvestoval posolstvo národom, ktoré o tom ešte nepočuli. Stal sa pre neho čestným titulom, ktorý hrdo vyznáva spoločenstvu ľudí, ktorých nikdy nevidel.

Pavol na začiatku svojho listu vyznáva, že je len sluha, služobník a otrok Ježiša Krista, ktorému sa dostalo veľkej milosti, že stal súčasťou Božieho plánu. Jeho úloha nebola ľahká, ale vedel, kto a ku čomu ho povolal a tohto svojho povolanie si vážil viac ako svojho postavenia, pýchy a svojich predstáv o Bohu.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?