Zákon vlnenia

Autor: Alena Vantová | 11.3.2013 o 20:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  91x

V 8. a 9. liste Tasemníkovi, ktorý píše jeho strýko Zmarchrob v knihe Rady skúseného diabla od C.S. Lewise sa rozoberá otázka zákonu vlnenia v živote človeka.

Podľa jeho mienky sú ľudia aj zvieratmi, aj duchovia. Žijú v čase a tak ich predstavy, sny a sily sú v čase a podliehajú rozličným výkyvom a nadšením. Ich duše však smerujú k večnému cieľu. Zasahuje ich vlnenie vo všetkých sférach života a striedajú sa u nich obdobia bohatej citovej a telesnej sily s obdobiami tuposti a chudoby.

Podľa názoru Tasemníka je to prirodzený jav. Zasahuje všetkých. Teda sa prejavuje aj živote kresťania. Sú obdobia, kedy mu činiť jednotlivé príkazy, čítanie Biblie a modlitba nerobia žiadne problémy. Všetko sa zdá byť jednoduché, modlitby sa zdajú byť vypočuté a svet je krásny. Sú však aj obdobia, kedy nič sa nedarí, modlitba je povinnosť a výsledok všetkého snaženia je v nedohľadne.

V období poklesu sa môže snažiť človek silou svojej vôle obnoviť svoje pôvodné city na predchádzajúcu úroveň. Je to však márny boj, ktorý stojí veľa úsilia a veľa sa toho nezmení. Druhou variantou je pasívne prijať tento fakt a nesnažiť sa pochopiť, čo ho táto fáza môže naučiť o vzťahu s Bohom. Túto fázu viery pomenoval sv. Ján od kríža ako temnou nocou.

Obidve fázy majú niečomu inému naučiť. Jedna mu má dodať motiváciu na žitie v Bohu a pre Boha a druhá na ujasnenie si motivácie a dôvodov, prečo to robím a aký to má význam. Obidve sú potrebné a každá z nich nesie svoje ovocie, ktoré pomáha v ďalšej fáze života viery.

 

Literatúra:

 

Lewis, C.S.: Rady zkušeného ďábla. Praha : Návrat domů 1998

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?