Batoh predpokladov

Autor: Alena Vantová | 6.1.2011 o 12:05 | Karma článku: 0,54 | Prečítané:  342x

Neštartujeme na rovnakej pozicií. A málokto sa stretáva s kresťanstvo ako "tabula rasa". Nepopísaná tabuľa. Všetci v sebe nesieme batoh rôznych predpokladov. Mnohokrát nevedomých, nepriznaných a neuvedomujúcich si ich, ktoré však majú vplyv na to, ako chápeme kresťanstvo.

Tieto predpoklady sa môže týkať rôznych vecí. Od vecí, ako by sa mal kresťan správať v súkromní a na verejnosti až po veci ako vyzerá/nevyzerá Boh, ako je s učením o trojici, kto je Ježiš, aké sú vzťahy medzi nimi.

Tieto predpoklady sa môžu potvrdiť vplyvom času alebo rôzne životné okolnosti môžu dať človeku podnet, aby si ich možno premyslel a nanovo zadefinoval a stanovil, ako by  "malo vyzerať to kresťanstvo". Tieto predpoklady ste mohli získať buď v rodine, ako sa správala/nesprávala "kresťansky", v škole, od učiteľov, ktorí zaujímali rôzne stanoviská ku kresťanstvu, z kníh, ktoré ste prečítali, od spolužiakov, kamarátov a hlavne od správanie konkrétneho kňaza/farára vo oblasti, kde ste vyrastali, alebo pracovali, alebo ste tam mali svojich známych, ktorí vám povedali, ako to s kresťanstvom "v skutočnosti je".

Stretla som sa s rôznymi predstavami o tom, ako vyzerá Boh. Je to buď starý dedučko, ktorý sedí v nebesiach, prísny sudca, ktorý trestá zlých a odmeňuje dobrých, hodinár, ktorý nastavil na začiatku beh dejín a ďalej nezasahuje do kolobehu dejín a konkrétneho života človeka alebo niekto, kto je s vami počas vašho trápenie a bolestí života. každá z tých predstáv má svoju oporu v Biblii a v kresťanskej tradicií.

Každý z nás má nejaké predpoklady. Niekto chce, aby Boh trestal tých zlých a odmeňoval tých dobrých, aby Božie mlyny mleli oveľa rýchlejšie, niekto viac dáva do popredia, že Boh je láska a predsa nemôže niekoho "poslať do pekla", niekto v trápení nechce byť sám a hľadá odpovede na svoje otázky ohľadne utrpenia.

Biblia, tradícia a rozum  sú tri kritéria, ktoré nám majú pomôcť usmerniť naše predpokladya pomôct pri stanovovaní kritérií na základe, ktorých posudzujeme kresťanstvo, ako by "to malo vyzerať".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?