Pýcha a pokora podľa C.S. Lewisa

Autor: Alena Vantová | 22.5.2011 o 13:37 | Karma článku: 2,89 | Prečítané:  375x

C.S. Lewis bol kresťanský apologét. Napísal sedemdielnu sériu kníh s názvom Letopisy Narnie. Ďalšie jeho známe dielo je K jadru kresťanstva.

Podľa Lewise je pýcha „stav mysli, který je v dokonalém protikladu vůči Bohu"[1]. Podľa neho je pýcha svojou podstatou súťaživá, chce mať viac, než ten, ktorý je vedľa neho. Vyrastá z porovnania, má potešenie, keď má viac, ako ten druhý. Nikdy nemá dosť. „Pyšný člověk na všechno a na všechny pohlíží svrchu"[2], preto nemôže vidieť Boha, ktorý je nad ním. Je „rakovinou ducha", pretože znemožňuje možnosť lásky i zdravého rozumu. „Moc je tím, co pýchu skutečně těší: ze žádné příčiny se člověk necítí tak nadřazen ostatním, jako když jimi může posunovat jako dětskými vojáčky[3]". Je zdrojom nepriateľstva medzi ľuďmi navzájom a medzi Bohom.

Pokorný človek, podľa neho nebude osoba, ktorá o sebe hovorí, že je nič, nula. Nebudete si myslieť o danom človekovi, že to pokorný, ale že je veselý, príjemný človek.  Podľa Lewisa je prvým krokom, ktorý vedie pokore, je uvedomenie si toho, že som pyšný. A to míľový krok.

 


[1] Lewis, C.S.: K jádru křesťanství, str. 87

[2] Lewis, C.S.: K jádru křesťanství, str. 89

[3] Lewis, C.S.: K jádru křesťanství, str. 88

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?