Vražda jedného Egypťana

Autor: Alena Vantová | 29.2.2012 o 21:27 | Karma článku: 3,49 | Prečítané:  207x

Mojžiš zachránený pred smrťou a utopením vyrástol ako syn faraónovej dcéry. Všetko stratil kvôli svojmu činu, ktorý spáchal. Chcel vyriešiť situáciu ráznym spôsobom, ale jeho čin mal radikálny dôsledok pre jeho budúce smerovanie.

Biblický text v druhej kapitole knihy Exodus presúva pozornosť na muža Mojžiša. Po zachránení vyrástol na faraónovom dvore.

Mojžiš oblečený ako egyptský princ sa rozhodol, že sa prejde po egyptskom meste, kde prebiehali stavebné práce. Tieto stavebné práce viedli Egypťania, ktorý sa správali kruto voči svojim podriadením, Izraelitom. Mojžiš pri svojej vychádzke uvidel hádať sa egyptského muža a izraelské muža. Nevieme, prečo sa hádali. Nevieme, čo a ako to robil egyptský muž izraelskému. Poznáme len reakciu Mojžiša, ktorý vzal situáciu do vlastných rúk a zabil Egypťana. Keď to urobil, tak ho zahrabal do zeme a odišiel späť do paláca. Myslel si, že tento čin zostane utajený. Biblia vôbec nekomentuje jeho čin, len zdeľuje jednotlivé veci, ktoré sa udiali.

Na druhý deň sa vybral ako by sa nič nestalo a znovu uvidel hádať sa dvoch ľudí. Tentokrát to bola hádka medzi dvoma Izraelitmi. Pripojil sa k nim a chcel vyriešiť ich hádku. Odmietli však jeho ponuku a neuznávali jeho moc rozsudzovať ich spor. Vedeli o tom, čo včera urobil Egypťanovi a báli sa, že sa podobne zachová aj voči nim. Vtedy si Mojžiš uvedomil, že jeho včerajší čin nezostal tajným, ale stal sa verejným.

Keď sa zvesť o jeho čine dostala až do paláca, faraón sa rozhodol, že túto situáciu vyrieši raz a navždy. Zabije Mojžiša. Mojžiš tak ako bol, oblečený v egyptských šatách musel utiecť, aby si zachránil aspoň holý život.

To, že zabil toho Egypťana mu vôbec nepomohlo. Nezmenili sa vôbec zlá situácia izraelského národa, ktorý trpel pod množstvom práce, ktoré musel vykonávať. Jeho riešenie nikomu neprospelo. Kvôli jeho riešeniu vzniknutej situácie zomrel jeden človek a ako trest stratil svoje miesto na faraónovom dvore. Z privilegované človeka sa stal utečenec, ktorý sa musel ukryť v Midjáne. Nie každý čin, ktorý človek vykoná, je prospešný.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?