Sinuhetov útek z Egypta

Autor: Alena Vantová | 25.5.2012 o 10:23 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  186x

Sinuhetov príbeh predstavuje jeden z najstarších dokladov vzťahu Egypta k jeho blízkovýchodným susedom. Vznikol v období Strednej ríše - v období medzi rokmi 1938 - 1759 pr. Kr., za doby vlády panovníkov 12. egyptskej dynastie. Sinuhetov príbeh sa dochoval na dvoch exemplároch do dnešných čias.

Podľa Bárty neexistuje žiadny dôkaz, že by šlo o skutočný príbeh. Autor príbehu je neznámy. Napriek tomu, že tento príbeh je vymyslený, tak podľa Bárty zodpovedá pomerom a prostediu, ktoré sú známe z oblasti Syropalestíny 20 a 19. storočia pr. Kr. Je to obdobie nastupujúcej strednej doby bronzovej v oblasti Syropalestíny, do doby, kedy je kladený príchod starozákonných patriarchov s Abrahámom. Podľa Bárty bol príbeh koncipovaný ako politická skladba, na základe ktorej mal byť očistený Amenemhetov syn a nástupca z podozrenia z účasti alebo organizovaní atentátu na svojho otca.

Príbeh začína oznamením o vražde faraóna Amenemheta I, ktorý bol zavraždený vo svojich komnatách. Jeho nástupca a syn Senusret je na vojnovom ťažení proti beduínom v Západnej púšti. Urýchlene sa vracia do hlavného mesta, aby potlačil prebiehajúcu vzburu. Túto správu sa dozvie aj Sinuhet a rozhodne sa utiecť k syropalestínskym beduínom, ktorí žili na severovýchod od egyptských hraníc. Načelník mu svoju dcéru za manželku a daruje mu časť územia. Zúčastní sa bojov na strane tohto svojho kmeňa. Na záver svojho života dostane Sinuhet pozvanie od svojho egyptského panovníka a vracia sa Egypta, kde je o neho bohato postarané a panovník mu vybudoval hrobku v pohrebišti.

Literatúra:

Bárta, M.: Sinuhetův útěk z Egypta. Egypt a Syropalestina v době Abrahamově. SET OUT : Praha 1999

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?