Unavený Mojžiš

Autor: Alena Vantová | 19.7.2012 o 15:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  128x

V 4 Mojžišovej alebo Numeri 11 sa stretávame s konfliktom medzi Mojžišom a ľudom na púšti. Mojžiš musí čeliť situácii, kedy sa mu ľud búri kvôli stravovacím možnostiam na púšti. Táto situácia nie je nová. Sťažnosti prichádzali na hlavu Mojžiša už mnohokrát, ale tentokrát už Mojžiš nemá silu tento problém riešiť.

Mojžiš sa sťažuje sa u Hospodinovi na ľud. Vyčíta mu, že mu jeho konanie s ním a pýta, prečo nenašiel milosť v jeho očiach, keď o tento neustále reptajúci ľud musí neustále starať. Chce zomrieť a nemusieť riešiť vyhrotenú situáciu. Ľud sa sťažuje na Mojžiša, nostalgicky spomína na mäso, ryby, uhorky, dyne, pór, cesnak a cibuľu.

Hospodin reagoval na Mojžišovu modlitbu tak, že žiadal od Mojžiša, aby ustanovil 70 zo starších Izraela, ktorí mali dostať časť ducha, ktorý bol nad Mojžišom. A vymyslel spôsob, ako vyriešiť aktuálnu situáciu s nedostatkom mäsa na púšti. Zostal vietor od mora a vďaka tomu prileteli prepelice, ktoré mal vzbúrený ľud celý mesiac jesť.

Mojžiš v tomto odseku trpí syndrómom vyhorenia. Mal na starosti celý ľud, kde sa bude spať, čo sa jesť, akou cestou budú putovať. Staral sa o nich 24 hodín denne, riešil ich každodenné starosti a trápenia. Ľud sa proti nemu neustále búri, chce sa vrátiť späť do Egypte. Táto situácia je od začiatku exodu. Mojžiš je vyčerpaný. Nemá silu riešiť problémy, ktoré predtým zvládal. Chce zomrieť a nemusieť riešiť vzniknutú situáciu kvôli nedostatku mäsa. Chce umrieť a nemať už nič spoločné s ľudom a jeho situáciou. Modlí sa k Bohu, aby mohol zomrieť.

Hospodin reaguje na to, že rozdelí zodpovednosť za ľud medzi Mojžiša a 70 starších z ľudu Izraela. Mojžišova zodpovednosť je rozdelená, nerieši už všetko sám. Vyrieši si aj aktuálnu situáciu, kedy pošle prepelice, aby ľud nemohol stažovať.

Problém medzi ľudom a Mojžišom nie je natrvalo vyriešený, len dočasne odložený do nasledujúcej krízy. Zmenila sa situácia v tom, že Mojžiš nesie sám zodpovednosť pred ľudom, ale spoločne s 70 staršími.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?