Unavený Eliáš

Autor: Alena Vantová | 27.7.2012 o 17:55 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  168x

Eliáš trpel syndrómom vyhorenia, pretože viac ako tri roky strávil tým, že bojoval s izraelským kráľom Achabom a s jeho manželkou kráľovňou Jezábel. Po víťazstve nad Baalovými prorokmi na hore Karmel si myslel, že táto fáza života sa skončila a už to bude len lepšie. Ale prišla ďalšia rana, s ktorou už nemal sily si poradiť.

Kráľovná Jezábel sa nezmierila so svojou prehrou a usiluje o Eliášov život. Chce to usmrtiť do 24 hodín. Keď sa dozvie Eliáš začne sa báť o svoj holý život. Uteká najprv do Beer-Šeby, ktorá sa nachádzala na hranici Achabovho kráľovstva a tam zanecháva svojho verného sluha a sám pokračuje ďalej.

Sám ide ešte deň cesty púštou, aby tam mohol zomrieť. Nemá silu ďalej nič riešiť. Bojí sa o svoj holý život. Chcel len zomrieť, presne tak, ako si to priala kráľovná Jezábel. Na púšti sa usadil pod kručinový ker, kde sa modlil k Bohu, aby mohol zomrieť. Zaspal tam. Hospodin poslal svojho posla, aby ho posilnil a poslal ho na horu Choreb. Dal mu najesť, vyspať sa a dal mu úlohu, aby sa dostavil na horu Choreb, kde bude môcť predniesť svoju žalobu. Nevyhrešil ho za, ako sa správa. Dal mu najesť a vyspať sa. Poveril ho úlohou, aby šiel na horu Choreb.

Putujúc 40 dní a 40 nocí došiel na horu Choreb, kde sa skryl do jaskyne a prenocoval tam. Hlas Hospodina chcel sa dozvedieť, prečo je tu Eliáš. Jeho obhajoba spočíva v tom, že prilíš horlil pre neho a synovia Izraela opustile zmluvu s Hospodinom a zbúrali oltáre a zavraždili Hospodinových prorokov. Zostal len on sám a o jeho život usiluje samotná kráľovná Jezábel.

Dostane príkaz, aby sa postavil na horu pred tvár Hospodina. Hospodin šiel okolo, ale nebol ani vo vetre, ani v zemetrasení, ani v ohni. Bol vo jemnom vánku. Opýtal sa ho, čo tu robí. Eliáš zopakuje, čo hovoril predtým.

Hospodin na mu to odpovedá. Má pomazať za kráľa nad Sýriou Charazela, nad Izraelom Jehua, syna Nimšího a za seba má pomazať Elizea, syna Safátovho z Abel-Mecholy. Kto prežije útok od Charazala, toho usmrtí Jehú a naopak. V Izraeli nechá len 7 000 ľudí, ktorí nepokľakli pred Baalom a ich ústa ho nebozkávali.  Eliáš odišiel a našiel Eliza, ktorý oral na poli s 12 volmi. Hodil na jeho svoj plášť a stal sa jeho pomocníkom a jeho nástupcom. Rozlúčil sa so svojimi rodičmi a nasledoval ho.

Hospodin odpovedal na jeho žalobu. Jeho práca nebola daromná, má nástupcu, ktorý prevezme úlohy šíriť slovo Hospodinovo po Izraeli. Okrem neho ostalo ešte 7000, ktorý nepodľahli tlaku Achaba a Jezábel a nevzývali iné božstvo ako je Hospodin. Achab a Jezábel neušli svojmu trestu, obidvaja zahynuli krutou smrťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?