Množstvo prúdov

Autor: Alena Vantová | 21.9.2012 o 18:38 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  112x

Ranné kresťanstvo podobne ako dnešné, bolo charakteristické tým, že ho tvorilo množstvo prúdov a smerov, kde niektoré na seba nadväzovali a iné línie založili svoju identitu na sebavymedzení voči iným prúdom. Niečo však väčšina z nich mala spoločné.

Súčasná biblistika vychádza z predpokladu, že na začiatku neexistovala jedna interpretácia udalosti, ktorá sa stalo na Veľkonočnú nedeľu. Existovali ich niekoľko, nakoľko Ježišovou zvesťou boli oslovení ľudia z  rozličných miest, z rozličných sociálnych skupín. Pristupovali s rozdielnymi predstavami, čo znamená Ježišova  smrť a jeho zmŕtvychvstanie pre ich život. Podľa Vouga mali spoločné dve veci. Na jednej strane jsou určité aspekty Ježišova života a jeho zvěsti předpokladem křesťanského sebapochopení raně křesťanských proudů, na druhé straně pohlížejí tyto směry na Ježišův příběh vždy také z pohledu daného jejich kulturním, intelektuálním, náboženským, zeměpisným a sociálním zázemím."

Nie pre všetky skupiny bolo podstatné vymedzenia sa voči Zákonu, ktorý je základom židovstva. Diasporné židovské skupiny, ktoré používali v synagóge Septuagintu, grécky preklad Starého zákona, sa stavali inak k otázke zákona ako skupiny, ktoré žili v Jeruzaleme v tieni druhého Chrámu. Pre niektoré skupiny táto otázka nebola v centre pozornosti.

Rekonštruovať ako vyzeralo rané kresťanstvo je veľmi ťažké, nakoľko sa dochovalo len zlomkovité informácie, ktoré sa týkajú jednotlivostí a jednotlivých kresťanských obcí. Vieme viac o skupinách, ktoré sa presadili v neskorších udalostiach a našli si miesto na slnku, ktoré sa dokázali odlíšiť a zároveň nanovo interpretovať základnú zvesť, ktorú prijali, v nových politických a sociálnych situáciach. O „židokresťanoch" Jakuba a konzervatívnych kruhov v Jeruzaleme, ktoré prestali mať vplyv na vymedzenie kresťanskej teológie, vieme veľmi málo. Stratili sa v behu dejín.

Podobne súčasné kresťanstvo stojí pred otázkou, čo je to znamená žiť a veriť Ježišovej zvesti v súčasnosti. Nakoľko je možné túto základnú zvesť tvarovať podľa súčasných podmienok a kde sú hranice možného snaženia. Ani prví kresťania nemali nič zaručené.

 

Literatúra:

Vouga, F.: Dějiny raného křesťanství. Brno : Vyšehrad - CDK 199

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?