Zákon vlnenia

Autor: Alena Vantová | 11.3.2013 o 20:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  103x

V 8. a 9. liste Tasemníkovi, ktorý píše jeho strýko Zmarchrob v knihe Rady skúseného diabla od C.S. Lewise sa rozoberá otázka zákonu vlnenia v živote človeka.

Podľa jeho mienky sú ľudia aj zvieratmi, aj duchovia. Žijú v čase a tak ich predstavy, sny a sily sú v čase a podliehajú rozličným výkyvom a nadšením. Ich duše však smerujú k večnému cieľu. Zasahuje ich vlnenie vo všetkých sférach života a striedajú sa u nich obdobia bohatej citovej a telesnej sily s obdobiami tuposti a chudoby.

Podľa názoru Tasemníka je to prirodzený jav. Zasahuje všetkých. Teda sa prejavuje aj živote kresťania. Sú obdobia, kedy mu činiť jednotlivé príkazy, čítanie Biblie a modlitba nerobia žiadne problémy. Všetko sa zdá byť jednoduché, modlitby sa zdajú byť vypočuté a svet je krásny. Sú však aj obdobia, kedy nič sa nedarí, modlitba je povinnosť a výsledok všetkého snaženia je v nedohľadne.

V období poklesu sa môže snažiť človek silou svojej vôle obnoviť svoje pôvodné city na predchádzajúcu úroveň. Je to však márny boj, ktorý stojí veľa úsilia a veľa sa toho nezmení. Druhou variantou je pasívne prijať tento fakt a nesnažiť sa pochopiť, čo ho táto fáza môže naučiť o vzťahu s Bohom. Túto fázu viery pomenoval sv. Ján od kríža ako temnou nocou.

Obidve fázy majú niečomu inému naučiť. Jedna mu má dodať motiváciu na žitie v Bohu a pre Boha a druhá na ujasnenie si motivácie a dôvodov, prečo to robím a aký to má význam. Obidve sú potrebné a každá z nich nesie svoje ovocie, ktoré pomáha v ďalšej fáze života viery.

 

Literatúra:

 

Lewis, C.S.: Rady zkušeného ďábla. Praha : Návrat domů 1998

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?